Poczucie bezpieczeństwa to jeden z kluczowych aspektów, przekładający się na jakość życia. Dotyczy to między innymi miejsca zamieszkania i lokali o charakterze usługowym. Zwłaszcza w dobie powszechnej dostępności elektronicznych urządzeń zabezpieczających warto zapewnić sobie komfort psychiczny i wygodę korzystania. W tym celu pomocne okazują się domofony – zarówno z funkcją przekazywania obrazu z wejścia, czyli wideodomofony, jak i modele umożliwiające jedynie porozumiewanie się głosowe. Cenionym przez wielu dodatkiem jest brelok zbliżeniowy do domofonu, który umożliwia otwieranie drzwi bez użycia klucza. Jego obecność czyni domofon jeszcze łatwiejszym i bardziej intuicyjnym w obsłudze urządzeniem. Jak działa brelok do domofonu? Jak zaprogramować chip do domofonu? W niniejszym wpisie poruszamy temat programowania breloka do domofonu oraz przybliżamy zasadę jego działania. Aby dowiedzieć się więcej, warto czytać dalej!
Czym jest i jak działa brelok do domofonu?
Brelok to dodatek do domofonów, czyli urządzeń umożliwiających kontrolowanie dostępu do wejścia budynków wielorodzinnych oraz lokali usługowych. Zastępuje otwieranie drzwi tradycyjnym metalowym kluczem. Każdy egzemplarz breloka zbliżeniowego Aco jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami Aco wyposażonymi w czytnik 125kHz. Zbliżenie tego typu chipu do domofonu umożliwia automatyczne otwarcie drzwi lub bramki. To rozwiązanie cenione przez osoby w każdym wieku, w tym również seniorów i dzieci, którym znacznie trudniej jest zapamiętać kod do domofonu i którzy zazwyczaj najbardziej obawiają się o zgubienie klucza. Brelok zbliżeniowy do domofonu można dopiąć do pilota od samochodu lub zamocować na smyczy i przypiąć do plecaka, szlufki czy torebki. Niewielkie wymiary umożliwiają również noszenie go niemal w każdej kieszeni. Domofony ze zbliżeniowymi chipami to chętnie wybierane rozwiązanie zarówno w nowo powstających budynkach, jak i blokach w starym budownictwie. Na zamkniętych osiedlach najczęściej można spotkać dwa domofony – pierwszy przy wejściu na osiedle, drugi zaś przy drzwiach wejściowych do konkretnej klatki. Natomiast w starych budynkach wielorodzinnych i dużych blokach tego typu system zabezpieczeń znajduje się zazwyczaj jedynie przy głównym wejściu. Dzięki temu dojście do danej przestrzeni mają wyłącznie upoważnione osoby.
Brelok zbliżeniowy do domofonu – kodowanie
Dostęp do każdego domofonu, oprócz mieszkańców budynku, posiada instalator oraz administrator. Decydują o tym kwestie bezpieczeństwa oraz obsługi urządzenia. Zatem jak zaprogramować chip do domofonu? Kodowanie breloka zbliżeniowego do domofonu, w zależności od zakresu podejmowanych działań, wykonywane jest na klawiaturze numerycznej domofonu lub z poziomu komputera. W menu instalatora dostępna jest opcja umożliwiająca dodawanie breloków zbliżeniowych przy użyciu przycisków znajdujących się na urządzeniu. Funkcja ta nie jest dostępna w panelach z serii Familio, w nich można bowiem dodać brelok wyłącznie z poziomu programu komputerowego. Natomiast pełne programowanie breloka do domofonu, a więc dodawanie, usuwanie, przenoszenie i archiwizacja chipów, możliwe jest wyłącznie przy użyciu komputera i oprogramowania. Taką konfigurację modułu wykonuje upoważniony instalator. Dzięki poprawnie przeprowadzonemu programowaniu breloka do domofonu każdy z mieszkańców lub użytkowników budynku uzyskuje do niego wygodny dostęp. Brelok posiada bowiem unikalny zapis odczytywany przez kompatybilny czytnik działający na tej samej częstotliwości. W przypadku urządzeń Aco jest to 125kHz. Chip otwiera automatycznie drzwi lub bramkę w momencie, gdy zostanie zbliżony do pola magnetycznego domofonu.
Zalety zbliżeniowego breloka do domofonu
Kiedy wiadomo już, jak działa brelok do domofonu, warto wskazać zalety niniejszego rozwiązania. Zdecydowanie tak małe urządzenie w postaci chipa do domofonu przynosi ogromne korzyści w kwestii wygody i bezpieczeństwa mieszkańców. Drzwi otwierają się jedynie po uzyskaniu dostępu podczas przyłożenia breloka. Ma to ogromny wpływ na komfort psychiczny mieszkańców i użytkowników obiektu. Tego typu zabezpieczenie w skuteczny sposób chroni przed wtargnięciem niepowołanych osób na teren posesji czy budynku. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku bloków ze starego budownictwa, w których zamknięte drzwi wejściowe stanowią jedyną blokadę przed nieproszonymi odwiedzinami ludzi z zewnątrz. Nowe osiedla, oprócz fizycznej ochrony, stawiają zazwyczaj na rozwiązania w postaci kilku kompatybilnych domofonów wydzielających poszczególne strefy – wejście na teren osiedla, do bloku i właściwej klatki. Kodowanie breloków zbliżeniowych do domofonu umożliwia personalizację ustawień do potrzeb mieszkańców, np. jeśli chodzi o liczbę chipów przypadających na konkretny lokal. Wygoda użytkowania to kolejna niewątpliwa zaleta korzystania z poręcznych chipów, umożliwiających otwieranie drzwi lub bramki jednym ruchem ręki.
Warto stawiać na nowoczesne zabezpieczenia i zapewniać sobie komfort psychiczny, bezpieczeństwo i wygodę!
Jak działa brelok do domofonu i jak go zaprogramować?
Poczucie bezpieczeństwa to jeden z kluczowych aspektów, przekładający się na jakość życia. Dotyczy to między innymi miejsca zamieszkania i lokali o charakterze usługowym. Zwłaszcza w dobie powszechnej dostępności elektronicznych urządzeń zabezpieczających warto zapewnić sobie komfort psychiczny i wygodę korzystania. W tym celu pomocne okazują się domofony – zarówno z funkcją przekazywania obrazu z wejścia, czyli wideodomofony, jak i modele umożliwiające jedynie porozumiewanie się głosowe. Cenionym przez wielu […]
Jak prawidłowo zamontować wideodomofon?
Wideodomofon to bardzo funkcjonalne urządzenie, na którego instalację decyduje się coraz większa liczba osób. Dzięki rosnącej popularności tego produktu, na rynku pojawia się coraz więcej modeli oraz rodzajów systemu. Przed zakupem urządzenia warto poznać kilka zasad montażu.
Jak podłączyć domofon 4-żyłowy?
Zastanawiasz się, jak podłączyć domofon 4-żyłowy w domu jednorodzinnym, bloku lub kamienicy? Zapraszamy do lektury wpisu, w którym przyglądamy się temu zagadnieniu.